Sisteme hoş geldiniz, bugün 27 Kasım 2022 Pazar
Faydalı Bilgiler

Rezervasyon ve Check-in İşlemleri

Check-in işlemleri için, iç hatlarda uçağın kalkış saatinden en az bir saat önce, dış hatlarda ise uçağın kalkış saatinden 2 saat önce, havaalanında olmaya özen gösterin. Check-in işlemleri dış hat uçuşlarımızda tarifeli kalkış saatinden asgari 45 dakika, iç hat uçuşlarında ise asgari 30 dakika önce sona ermekte olup, check-in kapanış süreleri bazı havalimanlarında daha erken olabilir. Bu nedenle uçuş yapacağınız havalimanındaki geçerli check-in kapanış süresi ile ilgili olarak bilgi istemeniz, belirtilen check-in kapanış sürelerinden önce biniş kartınızı almış olmanız ve bagajlarınızı teslim etmeniz gerekmektedir.

 

Bagaj Bilgisi
 

Genel Bilgiler 
 

* Bagaj yolculukla ilgili olarak yolcunun giyimi, kullanımı, kolaylığı, rahatlığı için uygun veya gerekli olan nesne, madde ve diğer şahsi mallar anlamına gelir.

 

* Güvenliğiniz için bagajınızda tehlikeli madde olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz.

 

* Lütfen, kendi güvenliğiniz için bagajlarınızı kendiniz hazırlayınız ya da hazırlanmasına nezaret ediniz. Bagajlarınızı hazırlarken kapalı kutu, paket ve tüm ambalajları kontrol etmeye özen gösteriniz. Ayrıca, başkasına götürülmek üzere size verilen hiçbir eşyayı kesinlikle kabul etmeyiniz.

 

* Varış veya kalkış noktası olan ülkenin kayıtlı bagaj ve kayıtsız bagaj içinde kabul etmediği maddeler olabilir. Lütfen biletinizi alırken bu konuda bilgi talep ediniz.

 

* Bagajınız aşağıdaki durumlarda uçuşlarımıza kabul edilmez.

 

* Uçağı, yolcuları ve diğer yükleri tehlikeye düşürebilecek nitelikte ise,

 

* Düzgün ve güvenli taşımayı sağlayacak şekilde paketlenmemiş ise,

 

* Kalkış yapılan veya varılacak veya üst geçiş yapılacak herhangi bir devletin kanunları, kuralları ile taşınması yasaklanmış yükler içeriyor ise,

 

* Ebatları bakımından uygun değil ise,

 

 Tehlikeli Maddeler 
 

* Güvenlik sebebi ile aşağıdaki maddelerin yolcu bagajında ve kabin bagajında taşınması yasaktır.

 

* Alarm ile donatılmış evrak çantaları ve güvenlikli ataşe çantaları veya lityum pil içeren ve/veya işaret /aydınlatma mühimmatı içeren maddeler

 

* Patlayıcılar, mühimmat, havai fişek ve işaret fişekleri

 

* Kamp gazı ve sprey gibi gazlar (yanıcı, yanıcı olmayan, derin dondurulmuş ve zehirli)

 

* Boya, çakmak gazı ve tiner gibi yanıcı maddeler

 

* Kibrit ve kolayca tutuşan maddeler, kendiliğinden tutuşabilen maddeler, suyla temas ettiğinde tutuşabilen maddeler gibi yanıcı katılar,

 

* Oksitleyici maddeler (ağırtıcı tozu ve peroksit gibi)

 

* Zehirli (toksit) ve bulaşıcı maddeler

 

* Radyoaktif maddeler

 

* Aşındırıcılar (civa ihtiva eden thermometreler, asitler ve sıvı akü gibi)

 

* Yaralanyan aletler, yüze püskürtülünce insanı sersemleten kimyasal maddelerle, biber gazı spreyi gibi tahriş edici veya insanı güçsüz duruma getiren maddeler,

 

* Manyetik maddeler

 

* Medical oksijen tüpleri
 
Bagaj Taşıması İle İlgili Diğer Kurallar 
 

* 20 Nisan 2009 tarihinden itibaren el bagajlarında tüm sıvılar, jeller, aerosoller, vb. maddelerin  kısıtlı taşınması ile ilgili yeni düzenlemeler;

 

 

* El bagajlarında taşınacak sıvıların her biri en fazla 100ml. olmalıdır.

 

* Bu sıvılar maximum 1(bir) litrelik  20cm x 20cm şeffaf  kilitli poşetlerin içerisinde  ayrı olarak taşınmalıdır.

 

* Her yolcu sadece 1(bir) adet poşet taşıyabilecektir.

 

* İlaçlar (reçeteli ve orijinal ambalajlı)  ve bebek mamaları bu uygulamadan muaftır.

 

* Sıvılar: Su, şurup vb. diğer içecekler. Kremler, losyonlar, yağlar, parfümler, makyaj malzemeleri, sıvı ruj, maskara vb.)  diş macunu, traş jel ve köpükleri, saç jöleleri, deodorantlar, kontak lens sıvıları, şampuanlar, reçel, bal, yoğurt vb. maddeler.

 

* Duty-Free
Duty-free mağazalarından veya uçuş esnasında satın alınan sıvı maddelerin kapalı, özel poşetlerin içerisinde faturası ile birlikte taşınması gerekmektedir.

* Lütfen seyahatinizin son noktasına  kadar  kapalı poşetleri açmayınız. Aksi takdirde güvenlik kontrol noktalarında poşetin içeriğine el konulabilir.


Yolculuk Sırasında Güvenliğiniz İçin

* Tüm uçuş boyunca, taşınabilir telefon ya da telsiz cihazları, CD-çalar, radyo ve televizyon alıcılarının kullanılması kesinlikle yasaktır.

 

* İniş ve kalkışlarda ve "Kemerlerinizi bağlayınız" ikaz ışıkları yanarken, her türlü taşınabilir radyo, elektronik oyunlar, dizüstü bilgisayar ve benzeri elektronik cihazlar uçağınızın bilgisayarlarında kayıtlı bulunan uçuş için gerekli tüm bilgilerin silinmesine neden olacağı için kullanılamaz. 
 
Özelliği Olan Yolcular
 

Hamile Yolcu

 

* Yirmisekiz hafta (yedi ay) doldurmamış olan hamile yolculardan rapor istenmez.

 

* Tek bebeğe hamile yolcuların 28 haftadan- 36 haftaya kadar kendi doktorundan aldığı “Uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresi yer alan raporu ile seyahatine izin verilir. 36 haftadan sonra ise doktor raporu olsa dahi seyahatine izin verilmez.

 
* İki veya daha fazla bebeğe hamile yolcuların 28 haftadan- 32 haftaya kadar kendi doktorundan aldığı “Uçakla Seyahatinde Herhangi Bir Sakınca Yoktur” ibaresi yer alan raporu ile seyahatine izin verilir. 32 haftadan sonra ise doktor raporu olsa dahi seyahatine izin verilmez.

 

* Doktor raporunun tarihi yedi günden eski olamaz.

 

* Raporu düzenleyen doktorun rapor üzerinde adı soyadı, diploma numarası ve imzası mutlaka olmalıdır.

 

Refakatsiz Çocuk Yolcu

 

* 7 yaşından gün almış ve 12 yaşından gün almamış çocuk yolcularımız  refakatsiz olarak seyahat edebilirler.

 

* Refakatsiz Çocuk yolcumuzun refakatsiz seyahati, ebeveyn veya kanuni temsilcisinin iznine bağlıdır.

 

* Refakatsiz Çocuk yolcumuzun refakatsiz seyahat edebilmesi için seyahatinin tüm parkurlarına ait rezervasyonlarının onaylanmış olması gerekir.

 

* Refakatsiz Çocuk Taşıma Yetki Belgesi formu doldurulur, ebeveyn veya kanuni temsilcisine imzalatılır.

 

* Refakatsiz Çocuk yolcumuz, uçağın kalkış saatinde boarding görevlisi tarafından uçağa götürülerek kabin amirine teslim edilir.